U svijetu je rak prostate drugi najčešći tip raka kod muškaraca. Zahvaljujući suvremenim metodama dijagnosticiranja, uspješnim tehnikama liječenja te odgovarajućom njegom, procjena i prognoza u bolesnika s rakom prostate općenito je pozitivna. Acibadem u svojim bolnicama u Turskoj posjeduje čitav niz dijagnostičkih i terapijskih mogućnosti koje svojim multidisciplinarnim pristupom provodi ekipa međunarodno priznatih stručnjaka.
Prostata je žlijezda koju svaki muškarac ima od rođenja, i nalazi se tik ispod mokraćnoga mjehura. Funkcije žlijezde povezane su s reprodukcijom i sazrijevanjem spermija. Obično je prostata veličine oraha kod mladića, ali se s godinama počinje povećavati. Budući da mokraćni trakt prolazi kroz prostatu, povećanje ovoga organa uzrokuje kompresiju te probleme s mokrenjem.
Bolesti prostate mogu biti zloćudne ili dobroćudne, dok su dobroćudna stanja mnogo češća. Najčešća su BPH (benigna hiperplazija prostate), prostatitis (infekcija prostate) te rak prostate. Sve mogu uzrokovati urinarne tegobe, poput učestalog mokrenja tijekom noći i dana, peckanja tijekom mokrenja te nemogućnosti potpunog pražnjenja mokraćnoga mjehura. Iako rijetko, mogu uzrokovati probleme s ejakulacijom te krvarenje. Dok se BPH i rak prostate obično javljaju kod muškaraca starijih od 40 godina, prostatitis je čest slučaj kod mlađih muškaraca.
Rak prostate započinje abnormalnim rastom stanica u prostati. Stanice raka rastu i brzo se dijele te tvore tumor. S vremenom se stanice raka mogu proširiti (metastazirati) na okolna i dalja tkiva te druge organe.
Dok benigna hiperplazija prostate (BPH) uzrokuje poteškoće prilikom mokrenja i neke druge tegobe, rak prostate podmukla je bolest jer se najčešće razvija u perifernom području prostate. Vrlo često simptomi će izostati prije no što rak dosegne naprednu fazu. Stoga su redoviti sistematski pregledi ključni za rano dijagnosticiranje i uspješno liječenje.
Točni uzročnici raka prostate još uvijek nisu potpuno poznati. Broj jedan čimbenik rizika je dob, jer se većina slučajeva otkriva nakon 50. godine života. Genetika te pretilost također su povezani s većim rizikom. Prema nekim istraživanjima, muškarci koji konzumiraju velike količine masti, osobito iz crvenoga mesa pripravljenog na većim temperaturama, mogu imati veće izglede za dobivanje raka prostate. Hormoni se smatraju osnovnim čimbenikom: masti potiču povećanu proizvodnju testosterona i drugih hormona, a testosteron ubrzava rast stanica raka.
Genetska, obiteljska povijest bolesti također je važna. Rizik od razvoja raka prostate povećava se za 7 puta u pacijenata koji imaju članove obitelji s malignitetima. Osim toga, ako je majka pacijenta imala rak dojke, tada je i pacijent izloženiji riziku od raka prostate. Unatoč i nekim drugim čimbenicima rizika, najčešće oboljeva nositelj BRCA mutacija. Svi oni koji imaju člana obitelji kojemu je dijagnosticiran rak prostate ili rak dojke putom BRCA, moraju otpočeti s redovitim pretragama i PSA testovima u dobi od 40 godina, dok oni bez obiteljske anamneze mogu početi s 45 godina.
Bolest se, uslijed činjenice da se uobičajeni simptomi možda neće očitovati u ranoj fazi, lako može zamijeniti s nekim benignim stanjem. Simptomi raka prostate mogu se očitovati učestalim noćnim mokrenjem ili otežanim mokrenjem, podijeljenim mlazom te osjećajem nepotpunog pražnjenja mjehura, peckanjem ili boli tijekom mokrenja ili ejakulacije, pojavom krvi u urinu ili spermi, te erektilnom disfunkcijom. Ustajanje noću radi mokrenja nakon 40. godine također je jedan od simptoma. Treba imati na umu da rak prostate možda uopće ne pokaže rane znakove. Zbog toga su redoviti godišnji zdravstveni pregledi osobito važni.
Obrati li se pacijent liječniku i potuži na nelagode koje mogu biti uzrokovane rakom prostate, dijagnostički proces obično obuhvaća neke od sljedećih pretraga:
Acibadem osigurava najtočniju dijagnozu te pored svih poznatih koristi i neke inovativne metode i tehnike. Sustav Esomed za rano dijagnosticiranje raka prostate omogućuje pregled pacijenta u odjeći, što u mnogim slučajevima eliminira potrebu za proktološkim pregledom.
Ciljana MR/UZV fuzijska biopsija u velikoj mjeri pridonosi točnosti i pouzdanosti kod prikupljanja uzoraka tkiva prostate, budući da se sumnjiva područja detektiraju s velikom preciznošću pomoću multiparametarske MR. U prošlosti, dijagnosticiranje kod pacijenata je moglo kasniti jer se iglom za biopsiju nije moglo precizno pristupiti željenome području. Tijekom postupka ciljane MR/UZV fuzijske biopsije, trodimenzionalne preslike ultrazvučne rektalne snimke kombiniraju se (povezuju) s onima dobivenim nakon MR skeniranja, čime se osigurava uzorak s prave točke uz milimetarsku preciznost.
Potvrde li patološki rezultati prisutnost raka prostate, uslijedit će preporuke za daljnje testove i pretrage kako bi se utvrdila proširenost raka na druge dijelove tijela. Druge pretrage mogu uključiti skeniranje MR, CT, PET skeniranje ili skeniranje kostiju. Brz i točan dijagnostički proces u potpunosti je osiguran jer se u Acibademu ne čeka ni na jedan od najsuvremenijih dijagnostičkih uređaja potrebnih za rano otkrivanje raka prostate.
Najzastupljeniji tip (više od 95%) karcinoma prostate naziva se adenokarcinom i potječe iz stanica prostate. Adenokarcinomi obično sporo rastu i nisu agresivni karcinomi, iako imaju neke varijacije. Duktalni adenokarcinom općenito je agresivniji i širi se brže od slučajeva acinarnog adenokarcinoma.
Također postoje i neke rijetke vrste raka prostate koje potječu iz različitih stanica žlijezde, poput karcinoma malih stanica, karcinoma pločastih stanica, prijelaznog staničnog ili urotelijskog karcinoma, neuroendokrinih tumora, sarkoma mekih tkiva. Vrsta, oznaka i stadij raka prostate, određuju strategiju liječenja
Nakon potvrde dijagnoze, opseg bolesti se utvrđuje prema fazama, što dalje određuje koliko je bolest uznapredovala. Utvrđivanje faze raka prostate ključno je za planiranje liječenja pacijenta i daljnje prognoze. Općenito, u fazama 1 i 2, širenje tumora ograničeno je na prostatu. U fazi 3 tumor je narastao izvan prostate, obično do sjemenskih mjehurića, te se i naziva lokalno uznapredovalim rakom prostate. Četvrta faza raka prostate znači da se bolest proširila na okolne limfne čvorove ili organe. U nekim slučajevima može metastazirati i u kostima. Metoda za dijagnosticiranje raka prostate koju rutinski koristimo u Acibademu naziva se Gallium-68 PSMA PET. Ova metoda osigurava iznimnu točnost u identificiranju metastaza ili recidiva u usporedbi sa standardnim snimkama dobivenim putom računalne tomografije (CT) i scintigrafije. Radiofarmak Gallium-68 PSMA veže se direktno na membranu tumorskih stanica u prostati. Omogućuje procjenu tumora, kao i procjenu proširenosti na limfne čvorove ili kosti.
Liječenje raka prostate planira se individualno, ovisno o vrsti, veličini i agresivnosti tumora, kao i o dobi pacijenta, sklonostima i općem zdravstvenom stanju. Proces liječenja može uključiti jednu ili više sljedećih opcija:
Za visoku razinu uspješnosti u liječenja raka prostate, Acibadem primjenjuje timski pristup. Iznimno kvalificirani stručnjaci u različitim medicinskim disciplinama, koje uključuju ali se ne ograničavaju na urologiju, laboratorijsku patologiju, radiologiju, nuklearnu medicinu, kirurgiju, medicinsku onkologiju i radioterapiju, udružuju svoje snage kako bi osigurali najbolji ishod za svakog pacijenta. Integrirana skrb bitna je za liječenje raka prostate i zadovoljstvo pacijenata jer se sve mogućnosti liječenja procjenjuju i provode na jednom mjestu.